Gå til hovedinnhold

SINTEF-blogg Gå til forsiden

  • Energi
  • Hav
  • Digital
  • Helse
  • Industri
  • Klima og miljø
  • Bygg
  • Samfunn
  • EN
  • NO
Energi Samfunn

CenBio workshop: Virkningsgrader og bærekraftighet

Både FoU aktører og industri som dekker hele verdikjeden var invitert.

forfattere
Judit Sandquist
Forsker
Øyvind Skreiberg
Sjefforsker
Michaël Becidan
Seniorforsker
Publisert: 5. okt 2015 | Sist redigert: 14. mar 2025
2 min. lesing
Kommentarer (0)

Vi hørte spennende foredrag fra hele verdikjeden. Dagen begynte med en kort innføring i hvordan CenBio undersøker bærekraftighet i de ulike verdikjedene.

Effektivt skogbruk i Sverige

Videre hørte vi to interessante og lærerike presentasjoner fra forskere i vårt naboland, Sverige. Vi fikk høre hvordan svenskene driver skogbruk og hva som er deres utfordringer og hvilke muligheter de undersøker og implementerer for å få et mer effektivt skogbruk. Deretter hørte vi en presentasjon av Arbaflame som produserer oppgradert biobrensel via dampeksplosjon til bruk som kullerstatning via sambrenning i kullfyrte anlegg.

Muligheter og utfordringer innen fjernvarme

Den første delen av ettermiddagen ble viet til norsk fjernvarmeproduksjon og vi hørte spennende presentasjoner fra Hafslund, Høgskolen i Telemark og Statkraft. De presenterte fjernvarmeproduksjon, muligheter og utfordringer fra forskjellige vinkler, og ga et veldig fint innblikk i den delen av bioenergiproduksjonen som er størst i Norge når det gjelder bioenergiproduksjon utenfor hjemmene våre.

Den siste presentasjonen ble fremført av Miljødirektoratet som viste oss hvordan de tenker rundt bærekraftighet, og hva konsekvensene kan bli hvis vi ikke begynner å produsere mye mer miljøvennlig energi i løpet av kort tid.

Dagen ble avsluttet med en god diskusjon om politikk, lønnsomhet og hindringer for økt implementering av bioenergi. Tydelig strategi, politisk vilje, målrettet informasjon og rammeverk ble påpekt som viktige momenter å adressere.

Kommentarer

Ingen kommentarer enda. Vær den første til å kommentere!

Legg igjen en kommentar Avbryt svar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Mer om Energi

A person at a calculator, with miniatures of wind turbines and solar panels in view, as well as a laptop.

Kartene vi bruker til å planlegge energifremtiden vår, har blindsoner. Vi spurte dem som lager kartene hvor de er.

Author Image
Author Image
Author Image
3 forfattere
batteries, sun and wind power

Hvordan lager vi framtidens batteri?

Malin Sannerhaugen
Malin Sannerhaugen
Forsker
charcoal briquetting machine + traditional charcoal kiln

Kan man produsere trekull uten at det går på bekostning av skogen? Starten på vår trekullreise i Uganda

Author Image
Author Image
2 forfattere

Teknologi for et bedre samfunn

  • Om denne bloggen
  • Slik skriver du en forskningsblogg
  • Meld deg på nyhetsbrev
  • Podcast: Smart forklart
  • Forskningsnytt: Gemini.no
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Instagram
Gå til SINTEF.no
SINTEF logo
© 2026 Stiftelsen SINTEF
Redaktører Personvern i SINTEF Pressekontakter Nettside av Headspin