Gå til hovedinnhold

SINTEF-blogg Gå til forsiden

  • Energi
  • Hav
  • Digital
  • Helse
  • Industri
  • Klima og miljø
  • Bygg
  • Samfunn
Aktuelt
  • COP29
  • EN
  • NO
Energi

Biodrivstoff trenger ikke komme fra palmeolje

Nyheten om at norsk diesel viser seg å inneholde et avfallsprodukt fra produksjon av palmeolje har overrasket norske forbrukere.

biodrivstoff uten palmeolje
Forfattere
Petter Egil Røkke
Forskningssjef
Publisert: 3. mar 2016 | Sist redigert: 18. mar 2025
2 min. lesing
Kommentarer (0)

– Alternativer finnes, sier våre forskere i et intervju med GEMINI.

Ironisk nok er dette et resultat av at Norge følger EUs direktiv for bærekraft som skal bidra til å redusere klimautslippene fra blant annet transportsektoren. Direktivet forbyr bruk av olje fra tropisk skog som miljøvennlig tilsetning i diesel.

– Teknisk sett er ikke tilsetningsstoffet palmeolje. Det er et oljeholdig restprodukt fra produksjonen. Det ser derfor ut som en “ren avtale” på papiret, men i praksis støtter vi produksjonen av palmeolje som fortrenger regnskog når vi kjøper dette produktet, sier forskningssjef Petter Røkke i SINTEF.

  • Les mer om vår kompetanse på gassifisering.

Det skorter nemlig ikke på verken tilgjengelighet eller rimelige priser på dette bi-produktet, som benyttes i store kvanta som “grønn” tilsetning i drivstoff i hele EU.

Men i følge Røkke finnes det alternativer til miljøverstingen: 75- 80 prosent av det biodrivstoffet som tilsettes i norsk drivstoff kommer riktignok fra produksjon av palmeolje, men den resterende biten gjør det ikke: F.eks. kommer ikke biodrivstoff som blandes i jetfuel på Gardermoen fra palmeoljeproduksjon. Dette har vært et viktig prinsipp for Avinor, som buker annet organisk avfall, som blant annet brukt frityrolje.

Les hele saken i GEMINI.

Kommentarer

Ingen kommentarer enda. Vær den første til å kommentere!

Legg igjen en kommentar Avbryt svar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Mer om Energi

Gruppebilde: Årets sommerforskerkull, med veiledere.

Forsker for en sommer

Lasse Borg Anderson
Lasse Borg Anderson
Forsker

Slik kan vi forbedre energieffektiviteten og kutte utslipp på norsk sokkel

Author Image
Author Image
Author Image
Author Image
4 forfattere
Norway border with Sweden

Er det greit å eksportere norsk avfall?

Michaël Becidan
Michaël Becidan
Seniorforsker

Teknologi for et bedre samfunn

  • Om denne bloggen
  • Slik skriver du en forskningsblogg
  • Tema og samlinger
  • Meld deg på nyhetsbrev
  • Podcast: Smart forklart
  • Forskningsnytt: Gemini.no
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Instagram
Gå til SINTEF.no
SINTEF logo
© 2025 Stiftelsen SINTEF
Redaktører Personvern i SINTEF Pressekontakter Nettside av Headspin