Gå til hovedinnhold

SINTEF-blogg Gå til forsiden

  • Energi
  • Hav
  • Digital
  • Helse
  • Industri
  • Klima og miljø
  • Bygg
  • Samfunn
Aktuelt
  • COP29
  • EN
  • NO
Energi

Internasjonalt samarbeid om havvind

Et nytt samarbeid mellom DTU Vindenergi og SINTEF Energi vil rette oppmerksomheten mot industriens utfordringer med havvind, samt skape en sterk industripartner på forskning og utvikling.

Forfattere
SINTEF
Publisert: 13. feb 2018 | Sist redigert: 19. mar 2025
2 min. lesing
Kommentarer (0)

Sterkt partnerskap på havvindsforskning

To av Europas største partnere innen vindkraftenergi, danske DTU Vindenergi og norske SINTEF Energi AS, underskrev på Deepwind konferansen et Memorandum of Understanding. Dette er første steg mot et sterkt partnerskap på havvindsforskning. NTNU og andre deler av SINTEF-gruppen, bl.a SINTEF Ocean, vil bli med i utviklingen av partnerskapet, som vil fokusere på tre viktige områder innen vindenergi:

  • Offshore nettutvikling
  • Kontroll av vindmølleparker
  • Samt substrukturer til havvindmøller

Industriens utfordringer med havvind

Med partnerskapet ønsker partnerne blant annet å rette oppmerksomheten på industriens utfordringer med havvind. De vil skape en sterk forskningpartner for industrien på de områder som er nødvendig for å utvikle bedre og billigere løsninger.

Peter Hauge Madsen, instituttleder ved DTU Vindenergi, sier følgende om det nye samarbeidet:
«Partnerskapet er et stort skritt i riktig retning. Det forplikter oss til å samarbeide og koordinere på noen viktige områder. Samtidig får vi en felles kjøreplan for forsking på de tre utvalgte områdene.

Det er ingen tvil om at internasjonalt samarbeid blir enda viktigere i fremtiden. Vi er derfor både glade og stolte av at vi lyktes med å inngå dette samarbeidet med SINTEF, som har sterk kompetanse og aktiviteter på havvind».

John Olav Tande, sjefsforsker ved SINTEF Energi, sier: Vi kjenner DTU godt fra mange felles, vellykkede prosjekter knyttet til vindkraft, og vi tar nå et naturlig neste steg for å forsterke samarbeidet. Jeg er stolt av og glad for avtalen vi har inngått, og jeg ser frem til å utvikle samarbeidet videre. DTU er verdensledende innen vindkraft. Samtidig har vi også sterk kompetanse på området.

Det gjør at vi gjennom partnerskapet kan oppnå bedre resultat for industrien.

Samarbeidet mellom SINTEF og DTU Vindenergi utelukker ikke samarbeid med andre partnere, sier både Peter Hauge Madsen og John Olav Tande.

Kommentarer

Ingen kommentarer enda. Vær den første til å kommentere!

Legg igjen en kommentar Avbryt svar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Mer om Energi

Hvordan kan energikartlegging bli en gullgruve for din bedrift?

Author Image
Author Image
Author Image
3 forfattere

Er straumnettet fullt og speler Gud med terningar?

Author Image
Author Image
Author Image
3 forfattere
Et koblingsanlegg består av en rekke enkeltkomponenter installert nørt hverandre og forbundet sammen med kobber eller aluminiumsledere. Forskjellige typer komponenter (effektbrytere, sikringer, lastbryter og skillebrytere) anvendes til å endre nettet og /eller koble bort feil. Koblingsanlegg for de høyeste spenningene (145-420kV) forbinder typisk 3-10 kraftlinjer og transformatorer. I Norge finnes det i dag noen hunder koblingsanlegg på disse spenningene. Slike anlegg kan være luftisolerte eller SF6-isolerte (SF6-anlegg). Brukergruppen har registrert 159 slike anlegg blant sine medlemmer. På bildene er det eksempler på to slike SF6-anlegg, hvor alle komponenter er innelukket i gassrom. Dette gjør at SF6-anlegg tar vesentlig mindre plass enn luftisolerte anlegg og egner seg på steder med begrenset plass, typisk i byer og tettsteder.

Gassregnskap 2024

Maren Istad
Maren Istad
Forsker

Teknologi for et bedre samfunn

  • Om denne bloggen
  • Slik skriver du en forskningsblogg
  • Tema og samlinger
  • Meld deg på nyhetsbrev
  • Podcast: Smart forklart
  • Forskningsnytt: Gemini.no
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Instagram
Gå til SINTEF.no
SINTEF logo
© 2025 Stiftelsen SINTEF
Redaktører Personvern i SINTEF Pressekontakter Nettside av Headspin